Kurs Organizator Turystyki

Pożyczki na rozwój turystyki – dla kogo, na co i gdzie się po nie udać?

Pożyczki na rozwój turystyki, kurs organizatora turystyki

Wystartował program Unijny na pożyczki na rozwój turystyki oraz szeroko pojętą działalność na rzecz rozwoju.

Bogactwo atrakcji turystycznych, unikalna przyroda oraz różnorodność krajobrazowa i kulturowa to atuty Polski Wschodniej, które mogą być kluczowym czynnikiem napędzającym rozwój regionu. Aby rozwijać branżę turystyczną, niezbędny jest kapitał, który można pozyskać poprzez pożyczki z programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej. Wsparcie finansowe zapewnią partnerzy finansujący, w tym Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) jako menadżer funduszu powierniczego, który właśnie podpisał umowy w tej sprawie. Minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz oraz członek zarządu BGK Tomasz Robaczyński uczestniczyli w tym wydarzeniu. Wszystkie te działania pozwolą przedsiębiorcą na to, aby pobierać pożyczki na rozwój turystyki w naszym kraju.

Szczegóły programu poniżej.

 

Dla kogo pożyczki na rozwój turystyki?

Mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa z sektora turystycznego mogą skorzystać z możliwości uzyskania pożyczek. Warunkiem otrzymania wsparcia jest lokowanie inwestycji na obszarze Polski Wschodniej, w województwach takich jak warmińsko-mazurskie, podlaskie, świętokrzyskie, lubelskie, podkarpackie i mazowieckie (bez Warszawy i 9 sąsiadujących powiatów).

 

Przedsiębiorcy mają możliwość się starać o pożyczkę do 1 mln zł. Okres spłaty może wynosić maksymalnie 7 lat (84 miesiące), a raty spłat mogą być dostosowane do sezonowości w branży turystycznej. Pożyczka oferuje korzystne, stałe oprocentowanie przez cały okres obowiązywania, oraz brak opłat i prowizji za jej udzielenie i obsługę. Co ważne, jeden przedsiebiorca może ubiegać się nawet o dwie pożyczki.

 

Dodatkowe korzyści będą adresowane do nowych firm działających od maksymalnie trzech lat oraz inwestycji wspierających szlaki turystyczne, zgodnie z priorytetem V programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej.

 

Na jakie cele można wziąć pożyczkę?

Pożyczkę na rozszerzenie działalności turystycznej można przeznaczyć na finansowanie inwestycji związanych m.in. z:

– poszerzeniem przedsiębiorstwa w celu wprowadzenia na rynek nowych lub ulepszonych produktów lub usług,

– dokonaniem istotnych zmian w funkcjonowaniu firmy, co skutkuje wprowadzeniem na rynek nowych lub ulepszonych ofert,

– zakupem nowego sprzętu i wyposażenia.

 

Inwestycja może obejmować obszary takie jak:

– obiekty zakwaterowania,

– lokale gastronomiczne,

– infrastrukturę rekreacyjno-sportową,

– obiekty służące turystyce zdrowotnej,

– miejsca kultury i rozrywki,

– środki transportu turystycznego, organizację wycieczek i pośrednictwo turystyczne,

– ekologiczne produkty,

– lokalne wyroby, również te o charakterze wzorniczym,

– dziedziny tradycyjnych rzemiosł – rękodzieło i rzemiosło,

– inne inwestycje wspierające branże pokrewne, które mają na celu rozszerzenie oferty i poprawę jakości usług świadczonych dla turystów.

 

Gdzie udać się po pożyczkę?

Pożyczki na rozwój branży turystycznej będą udzielane przez partnerów finansujących wybranych przez Bank Gospodarstwa Krajowego w ramach konkurencyjnej procedury. Są to:

– dla woj. lubelskiego: Konsorcjum złożone z Lubelskiej Fundacji Rozwoju (LFR) i Biłgorajskiej Agencji Rozwoju Regionalnego (BARR S.A.),

– dla woj. podkarpackiego: Agencja Rozwoju Regionalnego MARR S.A.,

– dla woj. podlaskiego: Podlaska Fundacja Rozwoju Regionalnego,

– dla woj. świętokrzyskiego: Świętokrzyski Fundusz Rozwoju sp. z o.o.,

– dla woj. warmińsko-mazurskiego: Konsorcjum: SCREP, DAR S.A., FRR Łukta, FWPR, NFR Nida

– dla woj. mazowieckiego (bez Warszawy i pobliskich powiatów): Fundacja na rzecz Rozwoju Polskiego Rolnictwa.

 

Europejskie Fundusze dla wschodniej Polski

Program Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej (FEPW) stanowi kontynuację wsparcia rozwoju wschodnich województw Polski, takich jak warmińsko-mazurskie, podlaskie, lubelskie, świętokrzyskie, podkarpackie oraz część regionalna województwa mazowieckiego (bez Warszawy i 9 otaczających ją powiatów). Projekt ten jest finansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i ma na celu utrwalenie warunków sprzyjających konkurencyjności gospodarki oraz poprawę jakości życia mieszkańców Polski Wschodniej.

 

W ramach programu finansowane są inwestycje w małych i średnich przedsiębiorstwach, projekty związane z adaptacją miast do zmian klimatycznych, rozwijaniem ekologicznych środków transportu miejskiego, ochroną różnorodności biologicznej, rozwijaniem inteligentnych sieci energetycznych, poprawą dostępności transportu kolejowego i drogowego, oraz promocją zrównoważonej turystyki. Budżet programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej na lata 2021-2027 wynosi 12,428 mld zł.

 

Więcej szczegółów na temat całego projektu TUTAJ

 


Sprawdź także: kurs na organizatora turystyki

Zobacz inne porady

Zapisz się na kurs:

Zdobądź z nami niepodważalne uprawnienia i zostań
Organizatorem Turystyki

Cena kursu: 549 zł

Klienci kupili także:

Nasze pozostałe kursy: