Wystartował program Unijny na pożyczki na rozwój turystyki oraz szeroko pojętą działalność na rzecz rozwoju.
Bogactwo atrakcji turystycznych, unikalna przyroda oraz różnorodność krajobrazowa i kulturowa to atuty Polski Wschodniej, które mogą być kluczowym czynnikiem napędzającym rozwój regionu. Aby rozwijać branżę turystyczną, niezbędny jest kapitał, który można pozyskać poprzez pożyczki z programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej. Wsparcie finansowe zapewnią partnerzy finansujący, w tym Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) jako menadżer funduszu powierniczego, który właśnie podpisał umowy w tej sprawie. Minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz oraz członek zarządu BGK Tomasz Robaczyński uczestniczyli w tym wydarzeniu. Wszystkie te działania pozwolą przedsiębiorcą na to, aby pobierać pożyczki na rozwój turystyki w naszym kraju.
Szczegóły programu poniżej.
Dla kogo pożyczki na rozwój turystyki?
Mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa z sektora turystycznego mogą skorzystać z możliwości uzyskania pożyczek. Warunkiem otrzymania wsparcia jest lokowanie inwestycji na obszarze Polski Wschodniej, w województwach takich jak warmińsko-mazurskie, podlaskie, świętokrzyskie, lubelskie, podkarpackie i mazowieckie (bez Warszawy i 9 sąsiadujących powiatów).
Przedsiębiorcy mają możliwość się starać o pożyczkę do 1 mln zł. Okres spłaty może wynosić maksymalnie 7 lat (84 miesiące), a raty spłat mogą być dostosowane do sezonowości w branży turystycznej. Pożyczka oferuje korzystne, stałe oprocentowanie przez cały okres obowiązywania, oraz brak opłat i prowizji za jej udzielenie i obsługę. Co ważne, jeden przedsiebiorca może ubiegać się nawet o dwie pożyczki.
Dodatkowe korzyści będą adresowane do nowych firm działających od maksymalnie trzech lat oraz inwestycji wspierających szlaki turystyczne, zgodnie z priorytetem V programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej.
Na jakie cele można wziąć pożyczkę?
Pożyczkę na rozszerzenie działalności turystycznej można przeznaczyć na finansowanie inwestycji związanych m.in. z:
– poszerzeniem przedsiębiorstwa w celu wprowadzenia na rynek nowych lub ulepszonych produktów lub usług,
– dokonaniem istotnych zmian w funkcjonowaniu firmy, co skutkuje wprowadzeniem na rynek nowych lub ulepszonych ofert,
– zakupem nowego sprzętu i wyposażenia.
Inwestycja może obejmować obszary takie jak:
– obiekty zakwaterowania,
– lokale gastronomiczne,
– infrastrukturę rekreacyjno-sportową,
– obiekty służące turystyce zdrowotnej,
– miejsca kultury i rozrywki,
– środki transportu turystycznego, organizację wycieczek i pośrednictwo turystyczne,
– ekologiczne produkty,
– lokalne wyroby, również te o charakterze wzorniczym,
– dziedziny tradycyjnych rzemiosł – rękodzieło i rzemiosło,
– inne inwestycje wspierające branże pokrewne, które mają na celu rozszerzenie oferty i poprawę jakości usług świadczonych dla turystów.
Gdzie udać się po pożyczkę?
Pożyczki na rozwój branży turystycznej będą udzielane przez partnerów finansujących wybranych przez Bank Gospodarstwa Krajowego w ramach konkurencyjnej procedury. Są to:
– dla woj. lubelskiego: Konsorcjum złożone z Lubelskiej Fundacji Rozwoju (LFR) i Biłgorajskiej Agencji Rozwoju Regionalnego (BARR S.A.),
– dla woj. podkarpackiego: Agencja Rozwoju Regionalnego MARR S.A.,
– dla woj. podlaskiego: Podlaska Fundacja Rozwoju Regionalnego,
– dla woj. świętokrzyskiego: Świętokrzyski Fundusz Rozwoju sp. z o.o.,
– dla woj. warmińsko-mazurskiego: Konsorcjum: SCREP, DAR S.A., FRR Łukta, FWPR, NFR Nida
– dla woj. mazowieckiego (bez Warszawy i pobliskich powiatów): Fundacja na rzecz Rozwoju Polskiego Rolnictwa.
Europejskie Fundusze dla wschodniej Polski
Program Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej (FEPW) stanowi kontynuację wsparcia rozwoju wschodnich województw Polski, takich jak warmińsko-mazurskie, podlaskie, lubelskie, świętokrzyskie, podkarpackie oraz część regionalna województwa mazowieckiego (bez Warszawy i 9 otaczających ją powiatów). Projekt ten jest finansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i ma na celu utrwalenie warunków sprzyjających konkurencyjności gospodarki oraz poprawę jakości życia mieszkańców Polski Wschodniej.
W ramach programu finansowane są inwestycje w małych i średnich przedsiębiorstwach, projekty związane z adaptacją miast do zmian klimatycznych, rozwijaniem ekologicznych środków transportu miejskiego, ochroną różnorodności biologicznej, rozwijaniem inteligentnych sieci energetycznych, poprawą dostępności transportu kolejowego i drogowego, oraz promocją zrównoważonej turystyki. Budżet programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej na lata 2021-2027 wynosi 12,428 mld zł.
Więcej szczegółów na temat całego projektu TUTAJ
Sprawdź także: kurs na organizatora turystyki