Polisy turystyczne zyskują na popularności, ponieważ turyści chcą zwiększać komfort ich podróżowania.
Coraz więcej Polaków decyduje się na zakup ubezpieczenia turystycznego na wyjazdy za granicę, co można zauważyć wraz z upływem kolejnych lat. Polisy turystyczne często zapewniają również ochronę i pokrycie kosztów nie tylko w sytuacji choroby czy nagłego wypadku. Organizator turystyki powinien, chociażby z troski o klienta, zwrócić uwagę na przydatność i możliwość wykupienia ubezpieczenia.
Czy polisy turystyczne obejmują tylko pokrycie kosztów leczenia?
Ubezpieczenie turystyczne jest przydatne w przypadku sytuacji takich jak bankructwo biura turystycznego lub konieczność niespodziewanej rezygnacji z wyjazdu. Możliwe jest również rozszerzenie polisy o różne dodatki, które można dostosować indywidualnie do celu podróży. Popularnym dodatkiem jest ubezpieczenie bagażu, które obejmuje odszkodowanie lub pokrycie kosztów zakupu rzeczy osobistych w przypadku kradzieży, zniszczenia lub zagubienia przez linię lotniczą.
Podstawowym elementem ubezpieczenia turystycznego są koszty leczenia zagranicą i usługi assistance. Można je rozszerzyć o dodatkowe opcje, takie jak ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków, odpowiedzialność cywilna w życiu prywatnym, ubezpieczenie bagażu, sporty ekstremalne, praca zawodowa, kontynuację leczenia w Polsce lub ubezpieczenie domu i mieszkania podczas wyjazdu.
Liczba osób indywidualnie ubezpieczających się na wyjazdy turystyczne wzrasta z każdym rokiem, co wynika z danych towarzystwa ubezpieczeniowego Compensa Vienna Insurance Group, gdzie wzrost ten wynosi obecnie około 125% rok do roku. Karta EKUZ wydawana przez Narodowy Fundusz Zdrowia może okazać się niewystarczająca i nie działać w niektórych popularnych destynacjach wśród Polaków, takich jak Turcja, Tunezja, Egipt, a także w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie czy Japonii, gdzie koszty opieki medycznej są wyjątkowo wysokie. W przypadku braku ubezpieczenia, turysta poszkodowany w wypadku medycznym musiałby samodzielnie opłacić te koszty.
Usługi ubezpieczeń assistance
Ubezpieczenie turystyczne oferuje różnorodne usługi assistance, takie jak transport medyczny, zapewnienie zakwaterowania dla opiekuna poszkodowanego, transport poszkodowanego oraz osób towarzyszących do Polski po zakończeniu leczenia. Dodatkowo, polisa może obejmować również zapewnienie kierowcy zastępczego w przypadku, gdy nie jesteśmy w stanie wrócić do Polski własnym samochodem. Ważnym elementem pakietu assistance jest również pokrycie kosztów poszukiwania i ewentualnej akcji ratowniczej. Ubezpieczenie turystyczne zapewnia również usługi tłumacza, informacje turystyczne oraz inne drobne usługi concierge.
Niezależnie od tego, czy podróż jest organizowana indywidualnie, czy przez biuro turystyczne, tego rodzaju ubezpieczenie turystyczne działa zawsze, kiedy jesteśmy za granicą.
Turyści coraz częściej decydują się na zakup ubezpieczeń turystycznych z powodu różnych pobudek psychologicznych.
Posiadanie ubezpieczenia turystycznego daje turystom poczucie bezpieczeństwa, pewności i komfortu psychicznego w sytuacjach awaryjnych, takich jak choroba, wypadek czy kradzież, ponieważ wiedzą, że otrzymają wsparcie finansowe i logistyczne. Świadomość posiadania ubezpieczenia zachęca ich do eksplorowania nowych miejsc, uczestnictwa w bardziej ryzykownych atrakcjach czy podejmowania bardziej odważnych działań.
Sprawdź: organizator turystyki kurs